Intialaisen rytmiikan perusteet – kurssi Kallion Musiikkikoulussa
Ryhmä 1: torstaisin klo 18:30-19:30 alkaen 3.3.2022 (10 oppituntia)
Ryhmä 2: perjantaisin klo 11:30-12:30 alkaen 4.3.2022 (10 oppituntia)

Kurssi on suunnattu kaikille soittajille instrumentista ja tyylisuunnasta riippumatta.
Lähtötasoksi riittää soittamisen alkeet.
Suositellaan noin 10-vuotiaasta ylöspäin.

Kurssilla opetellaan intialaisen karnaattisen musiikin rytmiikan perusteita.

Rytmejä lausutaan intialaisilla solkattu-tavuilla sekä taputetaan käsin, et tavitse soitinta mukaan.

Karnaattinen musiikki tarkoittaa klassista musiikkia Karnatakan alueelta Etelä-Intiasta. Kurssilla harjoitellaan soittimella soittamisen sijaan käyttäen intialaista vokaalista rytminesitystapaa nimeltä ’konnakol’. Rytmintoistoon käytetään tapaa nimeltä ’solkattu’, missä rytmejä esitetään käyttäen intialaisia vokaalisia tavuja, pitäen kiinni tahtilajista, jota kutsutaan nimellä ’tala’.

Kurssilla tutustutaan nuotinnettuihin esimerkkeihin intialaisista rytmeistä ja harjoitellaan esittämään niitä solkattu-tekniikkaa käyttäen.

Opettajana toimii musiikin maisteri, rumpali ja lyömäsoittaja Roope Kantonen. Kantonen opiskeli intialaista musiikkia Amsterdamin konservatoriossa tohtori Rafael Reina Camaran johdolla, joka taas opiskeli karnaattisen musiikin rytmiikkaa intiassa kymmenen vuoden ajan mm. laulaja Jahnavi Jayaprakashin ja perkussiosoittaja B.C. Manjunathin opissa. Camara kokosi väitöskirjansa ’Applying South Indian Karnatic Rhythmic Techniques To Western Music’ saamansa metodiikan pohjalta, ja opettaa tätä Amsterdamin konservatoriossa.

Kantonen kirjoitti gradunsa Intialaisesta rytmiikasta, ja osa kurssin opetussisällöstä koostuu tästä, ja osa Camaran kirjasta ’Applying South Indian Karnatic Rhythmic Techniques To Western Music’. Kurssi soveltuu kaikille instrumentista, tasosta, tai musiikillisesta tyylisuuntautumisesta riippumatta.

Kurssi tarjoaa mielenkiintoisen teeman lisäksi uudenlaista näkökulmaa musiikin opiskeluun, monipuolistaa rytmistä ymmärrystä ja antaa esim. uudenlaisia työkaluja säveltämiseen ja soittamiseen.

Aikuisopiskelija: tule tutustumaan ilmaiseksi ensimmäiselle tunnille!

Kurssin hinta 120 €
Ilmoittautuminen: https://kallionmk.eepos.fi/#/forms/106